A Gloria Victis kiközösítené a csömöri tiszásokat

A helyi ünnepségen az önkormányzatnak kellett helyre tennie a pártpolitikai akcióba sodródott szervezőket.

Az elmúlt évek, évtizedek március 15-i vagy október 23-i koszorúzási ceremóniáin igen tarka volt a résztvevők köre: régebben például MDF, KDNP, SZDSZ, FKgP, Fidesz, MSZP (sőt, MSZMP), MIÉP; majd később Momentum, DK, Jobbik, továbbá a helyi szervezetek sora: Demokrata Kör Egyesület, Kertbarát Kör, Csömöri Civil Egyesület, Szeretlek Csömör, Köz(ös)ségünkért Egyesület (utóbbi szervezetet rendszeresen fideszes aktivisták képviselik), Gloria Victis Alapítvány, szlovák és német önkormányzat, Csömör Ultras (szervezett szurkolói kör), és még sorolhatnánk. A Gloria Victis Emlékhely 1956-os megemlékezései sokáig nem voltak hivatalos községi ünnepeségek, a saját holdudvart megmozgató eseményeken számos országos 56-os szervezet, nemzeti-radikális személyiségek (külföldről is) tették tiszteletüket, vagy éppen a Nemzeti Érzelmű Motorosok csoportja.
            2016 óta viszont már a Gloria Victis Alapítvány és az önkormányzat közös szervezésében zajlik az 1956-os forradalom és szabadságharc ünnepi műsora, a helyi civil vezetés ugyanis az 1956-os emlékműnél szervezendő, rendhagyó módon mindig október 21-én tartott eseményt tette meg a település hivatalos megemlékezésévé, míg október 23-án kulturális rendezvényt szerveznek a művelődési házban. Ez jót tett az itteni alkalmaknak, hiszen már alig-alig járt valaki az idős 56-osok által szervezett megemlékezésekre, az önkormányzat és az általános iskola belépésével azonban „megmenekült” a teljes eljelentéktelenedéstől az itteni rendezvény. Fontos körülmény, hogy az alapítvány 8 millió Ft-os tartozását az önkormányzat fizette ki 2014-ben, ráadásul átadta az emlékmű tulajdonjogát is az alapítványnak.
            Az érintettek elmondása szerint Mátyás Sándor, a Gloria Victis elnöke (aki éppen a napokban mondott le listás helyi önkormányzati képviselői mandátumáról) közölte a Tisza Pártot támogató helyi csoport vezetőivel, hogy ha akarnak, ugyan koszorúzhatnak idén október 21-én az emlékműnél, de nem hajlandó bemondani a szervezetük nevét. A társszervező önkormányzatnak ezt a döntését írásban azzal indokolta, hogy a Pofosz (Politikai Foglyok Országos Szövetsége) elutasítja, hogy a Tisza Párt a napokban az ’56-os forradalomra utaló lyukas nemzeti zászlót tette meg jelképévé. Fábri István polgármester válaszában jelezte, hogy a pártpolitizálást nem tudja elfogadni egy községi ünnepségen, és azt sem, hogy a közös szervezésű megemlékezésen egyeztetés nélkül hoznak ilyen döntést. A koszorúzási ceremóniát konferáló Mátyás az eseményen fel is olvasta a Pofosz erre vonatkozó állásfoglalását, majd, tüntetőleg, valóban nem volt hajlandó kiejteni a csömöri Tisza csoport nevét akkor, amikor képviselőik, Papp Katalin és Homolya Mercédesz koszorújukkal az emlékműhöz járultak. Ám a szervezet neve mégis elhangzott a pulpitusról, ugyanis az összes jelenlévő helyi szervezet nevének felsorolása során a polgármester köszöntőjében a két új koszorúzó csoportot, az Erdélyi Magyarok és Székelyek Csömöri Egyesületét és a Csömöri Forrás Tisza Szigetet is külön üdvözölte.
     „Határozottan jeleztem Mátyás Sándornak, hogy a nemzeti ünnepen, a hivatalos községi megemlékezésen Csömörön nincs helye pártpolitikai alapú megkülönböztetéseknek, kirekesztésnek” – mondta el Fábri István polgármester. „1990 óta nem volt példa arra, és a jövőben sem fordulhat elő, hogy valamely helyi közösséget ne engedjünk méltósággal megemlékezni nemzeti ünnepünkön. Egy országos politikai szervezet (Pofosz) állásfoglalása teljesen irreleváns egy helyi rendezvény, a helyi közösségek esetében. 2016 óta ez már nem a Gloria Victis saját szervezésű megemlékezése, hanem a nagyközség központi ünnepsége. Meg kell tanulniuk nekik is, hogy mit jelent az egész település, annak minden polgára és közössége számára ünnepi megemlékezést szervezni.”
(A kép a 2022. október 21-én megtartott ünnepségről készült a Gloria Victis Emlékhelynél. Fotó: Vargosz.)
 

Hozzászólások

Gratulálok a polgármesteri véleményhez! Továbbá - talán kicsit késve - ahhoz is, hogy a község vezetése pár évvel ezelőtt, éppen az elkülönülést kerülendő lemondott arról a természetes jogáról, hogy 1956-ra emlékezve központi ünnepségét külön tartsa, hanem éppen az együttműködést segítendő, közösen, a Gloria Victis emlékműnél ünnepeljen. Nemes gesztusnak tartottam akkor is és tartom ma is, jóllehet valóban sokan nem örültek e kombónak. De úgy gondoltam, hogy mára feledésbe veszett az egykori ellenérzés, és örültem a szép időnek, az új arcoknak, a visszafogott ünneplésnek, a nemes ívű programbeszédnek - addig, amíg megint szembe nem jött a felesleges és rosszindulatú kicsinyesség. Jó volna tudni, miért?

Tisztelt Polgármester Úr, kedves Pista! Benned legalább annyira munkálkodik a jelenlegi kurzus iránti undor, mint amennyire mi ódzkodunk a liberálbolsevik tanoktól. Ilyenek vagyunk mi emberek, nem a gép csinált minket. Legfőbb feladatunk, civilizáltan kanalizálni a meglévő ellentéteket. Ugyanakkor kérlek, méltányold helyzetünket! Mi egy konzervatív alapállású, antikommunista alapítvány vagyunk. Amikor évekkel ezelőtt ünnepi szónokként fölmerült Wittner Mária (Isten nyugosztalja!) neve, Te egy grimasz kíséretében megvétóztad javaslatunkat, mondván: „Túl megosztó személyiség”. Akkor nyeltünk egyet, most kuratóriumunk következetesebb volt. Normáink köteleznek minket, a jó borból nem csinálhatunk silány fröccsöt. Számunkra igenis mérvadó a Magyar Politikai Foglyok Országos Szövetségének a véleménye: „A legerélyesebben tiltakozunk különleges nemzeti jelképünk pártpolitikai célokra való felhasználása ellen.” A Gloria Victis Alapítvány támogatja azokat a kezdeményezéseket, amelyek arra irányulnak, hogy a lyukas lobogó törvényi védettséget kapjon. Amennyiben a Tisza Párt a jövőben eltekint ezen nemzeti jelképünknek pártlogóként való használatától, koszorúzáskor bemondjuk a szervezet nevét is. Mint ahogy azt megtettük más, időközben elenyészett baloldali párt esetében is. Végezetül bátorkodom egy javaslatot tenni. A jövőben szerencsésebbnek tartanám, ha üzengetés helyett szemtől szembe beszélnénk meg, hogy mi nyomja lelkünket. Köszönöm szíves figyelmedet: Mátyás Sándor, alapítványi elnök

A szűkebb és tágabb közösségünk életében a párt-partokra helyezkedés és harcvonalak kialakítása a megosztó erők mesterkedésének következménye. Az ellenségkép gerjesztése a mai nyugati politikai életet már dehumanizálja. Igen, elemberteleníti a világot, mert egymás megismerése, és a közös célokban való együttműködés helyett a különbözőségek túlnagyításával feszít egymásnak a szétdobáló Diaboló oszd meg és uralkodj elven, és nem a köz érdekének képviseletében. Könnyű árkokat ásni embercsoportok közé, de ha valamikor, jelen korunkban épp nem erre van szükség. – Egy települési közösségben ennek végképp nem lehet helye, ez a politika csak gyűlöletkeltéshez, háborúsághoz vezet.

Hozzászólok

CAPTCHA
Ez a kérdés vizsgálja, hogy vajon ember-e a látogató, valamint megelőzi az automatikus kéretlen üzenetek beküldését.