Csömöri tábor-körkép
2024. 07. 20.Szinte nincs olyan gyerek, aki ne számolna vissza a nyári vakáció kezdetéig. És végre eljön a vakáció!
De mi legyen a gyerekkel két hónapig?
A gyerekek izgatottan várják a nagy alvások, pancsizások, bandázások, jóleső lazulás időszakát, amikor végre nem a korai kelés, a dolgozatok és a különórák határozzák meg a napi rutint. Gyerekként mennyország, szülőként sokaknak akár rémálom lehet ez a két hónap, mert sakkozni kell a szabadsággal, beosztani, ki, mikor van a gyerkőccel, és bevetni az összes családtagot, aki hadrendbe állítható, hogy felügyelet legyen csemeténk mellett, mikor dolgozunk. Ilyenkor sok szempontból megoldás tehát a nyári tábor, igaz, ha két-három alsós korosztályú gyermekünk van, mélyen a zsebünkbe kell nyúlni az öt napos. Jó hír, hogy szinte mindenhol kínálnak testvérkedvezményt.
Több érv szól a nyári táborok mellett: ha nincsenek bevethető nagyszülők, akik besegítenek a pesztrálásba; közösségi szemléletű gyerekünk vágyik szociális kapcsolatainak bővítésébe; netán sport iránti rajongása nem enyhíthető otthoni tollasozással, dekázással vagy pingpongozással. Egy-egy ilyen tábori élmény életre szóló lehet: barátságok köttetnek, és a jó társaság sok-sok önfeledt élményt nyújt.
Csömörön jó „szórás” van, az önkormányzati intézmények, iskola, egyházak, egyesületek és magánvállalkozások is szerveznek táborokat, nagy figyelmet fordítva a színvonalas programkínálatra, hiszen, ha ezt nem tennék, „kicsiny falu” lévén, a következő évre már híre menne a kifogásolható szervezésnek. Országos szinten nézve, ár-érték arányban jók a csömöri táborok.
Intézményi szinten évtizedes hagyománya van a művelődési ház, a Szociális Alapszolgáltatási Központ és a Sportcsarnok által szervezett, jellemzően „teltházas” táboroknak. Külön üdvös, hogy folyamatos programkínálat-bővítést tapasztalhatunk, a művházasok a tánctáborokon kívül tematikus kínálattal is várják a gyerekeket, legyen szó festésről, varrásról, vagy éppen színjátszásról. A SZAK-os táborok bővelkednek programokban: legyen szó kincskeresésről, kirándulásról, kreatívkodásról, vagy önfeledt mókázásról. A sportcsarnok 2012-től szervez, évről-évre egyre több sportágban táborokat, sőt van „all in” tábor is, ahol az egy hetes, pontosabban öt napos időszak alatt minden nap más sportágat próbálhatnak ki a fiatalok.
Az iskola minden évben kínál tábori foglalkozást alsósoknak és felsősöknek is. Alsósoknak helyben napközis jellegűt, sok-sok kreatív programmal. A felsősöknek minden évben alapvetően aktivitásra épülő egy hetes, azaz a klasszikus ottalvóst, így felfedezhetik a gyerekek az ország különböző pontjait: idén például az Őrségbe vitték a gyerekeket kerékpáros táborba.
Az egyházak – evangélikus, katolikus, református – a nyári időszakban szintén szerveznek napközis és ottalvós táborokat is. A reformátusok az idősebb korosztálynak, a 13-20 éveseknek is szerveznek színjátszó tábort.
Azok, akik a hagyományőrzés-ápolást preferálják, a Csömöri Tót Hagyományok Háza által szervezett táborok nyújthatnak megoldást. A Zengő Nyíl Egyesület több mint 20 éve szervez lovas jurtatáborokat, ahol a gyermekek többek között a lovaglással, lovas íjászattal, nomád életmóddal ismerkedhetnek.
Új, üde színfolt a tábor-kínálatban kis felfedezőknek és alkotóknak a Szakicska-ház által szervezett, kísérletezős és tudományos napközis jellegű foglalkozások. Idén már anyukák által szervezett, családi házban tartott, kisebb csoportlétszámú kreatív foglalkozásokat és játékos idegennyelv-tanulást kínáló tábor is indult.
És, ha már túl vagyunk a remek táborokon, és örülünk, hogy idén ismét jól érezte magát ott a szemünk fénye, utána ne görcsöljünk azon, hogy vannak üresjáratok is a két hónapos szünetben, nyugodtan hagyjuk unatkozni is gyermekünket: bármilyen furcsán is hangzik, de ettől fejlődik a kreativitása - persze, csak ha az unatkozás elhessegetése céljából nem adunk a kezébe mobilt, tévékapcsolót vagy egyéb elektromos kütyüt…
(Fotó: Szociális Alapszolgáltatási Központ.)
Hozzászólok