„A bizalom kötelez: indulok a polgármester választáson!”
2014. 07. 28.
(A képen középen Fábri István az egy évvel ezelőtti kistérségi kerékpáros körtúrán isaszegi, péceli, kerepesi, nagytarcsai és Bp. XVII. kerületi önkormányzati vezetők társaságában.)
– Tisztelt Polgármester Úr! Először egy rövid, ám lényeges kérdés: indul-e a választáson ősszel?
– Igen. Természetesen most is, mint eddig mindig, pártoktól teljesen függetlenül, egyesületi jelöltként, csak „csömöri színekben” indulok. Erre köteleznek az eredmények, a felém és a képviselőtársaim felé megnyilvánuló bizalom, továbbá az elindított fejlesztések és a terveink. Úgy érzem, hogy mindenki látja a pozitív folyamatokat, a nyilvánvaló eredményeket senki nem vonja kétségbe, még akkor sem, ha természetesen megfogalmazódnak kritikák, más javaslatok, amelyekre érdemes odafigyelni. Csömör látványosan fejlődik, amit az egész térségben elismernek. Mindezt úgy értük el, hogy egyrészt építettünk a korábbi időszak eredményeire, vagyis ami korábban jó volt, azt megőriztük; másrészt markáns és új irányvonalat is adtunk a falu fejlődésének.
– Mit ért új irányvonalon?
– Három területet emelnék ki: a falukép javítását, a közlekedésbiztonsági, illetve a közösségi fejlesztéseket.
A leglátványosabb változás, hogy rövid idő alatt megszépült a falu. A főútjaink rendezettek lettek, az intézmények, a templomok, a boltok környéke kulturált külsőt kapott, számos új parkolóhely létesült.
Határozott lépéseket tettünk a közlekedésbiztonság erősítése felé: tizenkét kivilágított gyalogátkelőhelyet építettünk, az iskola és az óvoda környékén lelassítottuk az autókat, sebességmérő berendezéseket helyeztünk ki, elkezdtük a kerékpárutak építését.
Ugyanilyen fontosak és szembeszökőek a közösségi fejlesztéseink. Megdupláztuk a játszóterek, a parkok számát, új településrészi alközpontokat hoztunk létre ott is, ahol korábban egyáltalán nem voltak közösségi terek. A művelődési házat, a sportcsarnokot és az oktatási-nevelési intézményeinket folyamatosan bővítjük és felújítjuk. Nagyon sok új és gyorsan népszerűvé vált közösségi programot indítottunk el, illetve adtunk helyet intézményi-szervezeti kezdeményezéseknek: bringafesztivál, fúvóstalálkozó, sportnapok, természetjáró teljesítmény túra, ádventi gyertyagyújtás, hagyományőrző regionális találkozó, bolhapiac és termelői piac stb.
– Sokan kérdezik, hogy honnan van minderre pénz?
– Mindent saját erőből valósítunk meg. A jelentős iparűzési adóbevételek, a takarékos gazdálkodás és a vállalkozások valódi versenyeztetése együtt teszik ezt lehetővé. Ezenkívül sikerült elnyernünk néhány fontos pályázatot is. Kezdettől alapelvünk, hogy nem veszünk fel hitelt, mi nem fogjuk eladósítani a falut! Sőt, két év alatt úgy rendeztük át a költségvetésünket, hogy tudjuk törleszteni a korábban felhalmozott jelentős, közel kétmilliárdos adósságot és mellette folyamatosan fejleszteni is tudjunk. Visszafizettünk több mint 400 millió forint megörökölt hitelt. A fennmaradó részt az állam átvállalta, ami újabb lehetőséget teremtett számunkra a jövőben, annak ellenére, hogy sok elvonás is sújt minket: SZJA és gépjárműadó elvétele, hulladéklerakási díjak többszörösére emelkedése.
– Bár nem értük még el a 10 ezer fős lakosságszámot, ahol kötelezően választási körzeteket kellene létrehozni, mégis szó volt arról, hogy a nagyközségben lesznek körzetfelelősök.
– E téren a tervezetthez képest sajnos később, de sikerült fontos lépéseket tennünk. Felosztottuk a falut a képviselők között, így most már van minden településrésznek külön felelőse. Remélem, ennek eredményeit egyre többen fogják érzékelni.
A képviselők tájékoztatása is kimelt fontosságú 2010 ősze óta: minden testületi ülés előtt polgármesteri írásos tájékoztatót kapnak a kezükbe a képviselők a két ülés közötti fontosabb eseményekről, önkormányzati intézkedésekről.
– A következő ciklusban miben változtatna a korábbi gyakorlaton?
– Azt hiszem, hogy a környéken sehol nem sikerült ennyire bevonni a lakosságot a település ügyeibe, mint Csömörön: többek között külön településrészi fórumokat, településfejlesztési vitafórumokat, beruházások előtti folyamatos egyeztetéseket tartottunk, közvélemény-kutatásokat végeztünk Amiben azonban mindenképpen nagyobb hatékonyságot kell elérnünk, az az egyéni panaszok kezelése. 2010 őszén nagyon-nagyon sok, hosszú éve húzódó személyes ügy zúdult ránk, mindenki azonnali megoldást várt tőlünk. Ennyi panaszt, szomszédok közötti vitát, birtokháborítási ügyet, házak előtti kisebb útjavítást, csapadékvíz-elvezetési problémát stb. persze nem lehet azonnal megoldani, ám igaz, hogy gyakran a mi részünkről is döcögős volt az ügyintézés.
– Néhány aktuális témáról is kérdeznénk! Mi a helyzet a bányarekultivációval?
– Jelenleg áll az ügy, mert egy-két kérdésben vitánk van a fővárossal. Mindenki megnyugodhat azonban: a szerződésben kikötöttük, hogy csak a lakosok támogatásával, közmeghallgatás után kerülhet sor a falutól távol lévő bányagödör betöltésére. A remélt bevételtől függetlenül is tudunk azonban fejleszteni, minden tervünket megvalósítjuk, döntően saját forrásból.
– A lakosság, különösen a fiatalok örömmel fogadták azt a térségben egyedülálló fejlesztést, hogy minden nagyobb közparkban ingyenes lesz az internet elérés a településen. Mennyibe kerül az önkormányzatnak a szabad wifi használata?
– Az egyszeri beruházásra másfél millió forintot, az éves költségekre kb. félmillió forintot áldozunk. A gyors információszerzés, hatékony tájékozódás egyre fontosabb mindenki számára.
– A fiatal generációk segítése különös hangsúlyt kapott a civil önkormányzat programjában…
– Valóban. Nem véletlen, hogy azon kevés települések közé tartozunk, ahol az önkormányzat vállalta az általános és a zeneiskola működtetését. A csömöri fiatalok előrejutásának támogatása az iskola fejlesztésén, a későbbiekben helyi finanszírozású középiskolai, egyetemi ösztöndíjakon, a nyelvtanulás kiemelt támogatásán keresztül a legfontosabb vállalt feladatunk.
– Mikor készül el a szabadtéri sportközpont?
– Szeptember végén már minden csömöri iskolás, illetve felnőtt birtokba veheti az atlétikai, a futball- és a teniszpályákat, illetve a kondicionáló parkot.
– Hogyan képzeli el Csömört öt év múlva?
– Ha bizalmat kapunk ismét, biztos, hogy még ennél is szebb és biztonságosabb faluban élhetünk. Lesz új, színvonalas egészségügyi központunk, a pályázati lehetőségektől függően pedig bölcsődénk is. A következő ciklusban kiemelt feladatként kezeljük a temető bővítését, ahol helyet kap majd egy új ravatalozó. Bővítjük a nemsokára elkészülő szabadtéri sportközpontot egy úszómedencével. A jelenleginél is több közösségi tér, illetve program tovább erősíti majd bennünk azt a jó érzést, hogy Csömör igazi otthona minden itt élő polgárnak.
A Kálvária erdő megóvása a tarvágásoktól a civil szervezetek egyik legfontosabb közös követelése volt. A civil önkormányzat az erdő megvásárlásával biztosította, hogy a Kálvária megmaradhasson a faluközösségnek.
Hozzászólások
vidóka
h, 07/28/2014 - 15:30
Permalink
azért természetesen van egy
Névtelenül
p, 08/01/2014 - 15:16
Permalink
Kommentek gyöngyszeme a fenti
vidóka
szo, 08/09/2014 - 06:56
Permalink
Örülök, hogy kiakadtál
A Szerk.
p, 08/01/2014 - 17:49
Permalink
Tisztelt hozzászólók!
Lizzie
sze, 08/06/2014 - 20:07
Permalink
Aha ez mind szép és jó, de mi
Anonymous
h, 08/18/2014 - 13:20
Permalink
Biciklisek márpedig nincsenek
Figyelő
cs, 08/07/2014 - 13:46
Permalink
Csak egy halk kérdés!
Hozzászólok